MikePA
Super Moderator
I want to compare the electricity used by an LCD monitor (25 w) versus a similarly sized CRT (75 W) for our company. Is the following correct?
25 w x 1 hour x 10,000 users = 250,000 watt hours
250,000 / 1,000 = 250 KwH
250 KwH x 9 hours/day = 2,250 KwH
2,250 KwH x 220 working days/year = 495,000 KwH/year
495,000 KwH x $0.05/KwH = $24,750/year to power 10,000 LCD monitors
75 w x 1 hour x 10,000 users = 750,000 watt hours
750,000 / 1,000 = 750 KwH
750 KwH x 9 hours/day = 6,750 KwH
6,750 KwH x 220 working days/year = 1,485,000 KwH/year
1,485,000 KwH x $0.05/KwH = $75,250/year to power 10,000 CRT monitors
Therefore, it costs $2.48 to run an LCD for a year versus $7.53 to run a CRT for a year, a $5.10 difference. Given the $249 purchase difference, if we keep a monitor more than 48.8 months, we would save money over the useful life of the monitor by buying an LCD?
This analysis doesn't include the reduced heat of an LCD nor savings in storage and desktop space.
25 w x 1 hour x 10,000 users = 250,000 watt hours
250,000 / 1,000 = 250 KwH
250 KwH x 9 hours/day = 2,250 KwH
2,250 KwH x 220 working days/year = 495,000 KwH/year
495,000 KwH x $0.05/KwH = $24,750/year to power 10,000 LCD monitors
75 w x 1 hour x 10,000 users = 750,000 watt hours
750,000 / 1,000 = 750 KwH
750 KwH x 9 hours/day = 6,750 KwH
6,750 KwH x 220 working days/year = 1,485,000 KwH/year
1,485,000 KwH x $0.05/KwH = $75,250/year to power 10,000 CRT monitors
Therefore, it costs $2.48 to run an LCD for a year versus $7.53 to run a CRT for a year, a $5.10 difference. Given the $249 purchase difference, if we keep a monitor more than 48.8 months, we would save money over the useful life of the monitor by buying an LCD?
This analysis doesn't include the reduced heat of an LCD nor savings in storage and desktop space.