Then, if you do have a group fund to maintain the road, that's not cheap. Forgetting any additional material, just having a grader come out once per 3 months; that's $10,000/year. Even divided between 50 homes; that's $200 to just grade. Then, really, just to maintain 1 mile, you probably would figure atleast 3 loads of material per year, just to Maintain; not improve; at $475/load.
Also, as someone else brought up, there are sometimes folks who mean well, that end up making more of a mess than they fix.
Also, as someone else brought up, there are sometimes folks who mean well, that end up making more of a mess than they fix.