Common grass/legume hay yields in my area are 4 tons per acre annually or 8, 1000lb bales. 2.5 tons in the spring cutting, 1.5 tons in the fall. 5 bales per acre in the spring, 3 in the fall. Those 8 bales have a market value of $30 each or $240, divided 50/50 to each party is $120 worth of hay. Now we'll apply 300lbs per acre of fertilizer annually. Currently urea is $525 per ton, or $26.25 per 100lb, DAP is $590 per ton or $29.50 per 100lbs, muriate of potash is $470 per ton or $23.50 per 100lb. If we apply 100lb each of those ingredients we have a blend of 64-46-60 at 300lbs per acre and a cost of $79.25 per acre. Now add $20 per ton for lime/spreading. Now add red clover seed at 3-5lbs per acre at $3 a pound. All that crowds the $120 per acre awful hard. On the other end by the time I cut, tedder, rake, bale, count fuel, time, string or net wrap it will cost at least $15 a bale. $15 a bale, 8 bales per acre is .......$120 per acre.