TnAndy
Veteran Member
- Joined
- Aug 9, 2013
- Messages
- 1,993
- Location
- East Tennessee
- Tractor
- Yanmar LX410...IHI 35J excavator Woodmizer LT40
I hear this every Thanksgiving after raising turkeys all summer. A day old poult costs anywhere from 10$ up, and you are sure to lose a couple. By the time I get them raised to slaughter I have about 60$/bird... and the local grocery store sells them in November for around .39 $/lb. Yet the difference in taste is like night and day. Besides, I started raising them after my brother had a heart attack; and one thing his cardiologist told him not to eat was store bought turkeys.
As for chickens; it costs me around 10$/bird to raise them up to around 8 lbs. That includes having them killed, processed, and frozen. Unlike a store bought chicken I can actually taste mine, without adding all sorts of chemicals and spices. I can't even taste the difference between store bought chicken and pork, they are so bland.
I just finished off a drumstick from one of last year's birds before reading this and it sure was tasty. :licking:
Yep......quality of home raised stuff beats store bought time after time.
As for plucking, 30 seconds in the scalding water, followed by 30 seconds in homemade plucker and you've got a perfect naked bird.