I have been mulching around my set plants for 5-6 years now, since my neighbor who runs a lawn service, for upscale neighborhoods in Columbus started bringing me leaves. It saved him driving an extra 30 miles a day to dispose of them at a compost facility, on the SW corner of the city. Last year was the first time I had enough to do the whole garden. It took 24 loads like on my little dump truck pictured to do that. I added mulch as the planting progressed, and grew over a period of 2-3 weeks, so it wasn't too bad of a chore.
The 3rd year, he was so impressed with how well it worked, he brought his wife up to have a look, as she grows a garden for selling like a CSA to his customers. She prints up a list of what will be ready the following week, customers check off what they would like, and he delivers the produce the following week. So what she was using, cut down on theamount I ended up getting. If Momma' is happy, Everyone is happy, at least at his house.
Last Fall,between what he took home, and weather conditions (high winds blew many away) I didn't get nearly as many for this year. I did get enough between him, and what I vacuumed off the neighbors lawns to mulch around set plants, but not enough to cover between the rows. I also use grass I've mowed of my lawn to mulch with. But, with the dry spell we had in latter June, and up through now, lawn growth has been minimal. So, the next option was to use the corn gluten again. I tried it 6-8 years ago, after reading a story about how Organic Preen came to be. If you read the active ingriedients on a container of Organic Preen, it states, "100% Corn Gluten". I knew corn gluten pellets is used in cattle feed as a protein source, so found that a local feed mill stocks it, for making cattle feed. I have them run it through the hammer mill, and grind into meal, then spread it with a small yard drop spreader,and work it in. There is an additional plus to using it, as it has a content of 10% N, that gives plantsa little kick, when young.
Cost of the Organic Preen is $16.99 for 5 lbs., making it $3.40 per lb. Cost of buying the pellets, and having it ground is around 12 cents per lb. It will keep weeds down for about 6-8 weeks. A win-win in my book. I'd much rather use the leaves, as it adds organic matter to the garden. It will break down later in thesummer, and over the winter, end up as a fine compost by Spring. Some I turn over with the plow, and one spot, I just added more, after setting plants. After doing that for 3 years, I tilled it in, and planted potatoes. I must say, they are doing very well. We'll see how well thay've done, when I dig them next month.