SCRich
Silver Member
We are not doing the power for the gate per-se but mostly for the wife. She likes Christmas lights and the first thing she said when we looked at the property and it's 550ft of fence and road frontage is "I can hang a lot of lights off of that"!!
If she is going to be running that many lights I'll need some juce so I'll just run 240v and break it down. That way I can have power for other things like a video camera, gate lights and who knows maybe in the future a flag pole with a big flood light.
Power is a good thing when you need it. May as well make it 240 so if I ever want to branch off to another area of the land I am not stuck with a wimpy 120v line. Also trying to run 120v 350+ feet can be done but you would need some large gauge wire to keep it up in the 115-120v range, run 240v and you can back down on the gauge a bit which means cheaper. 350 feet would only take me to the fence from the house, then I would have had several hundred more feet along the fence, 120v would not have cut it the whole way. I got another 700ft run to get to my food plot/future garden, still trying to figure out if I am going to pay $15 a month for a whole new meter or feed it from the house. It would take me about 10 years to pay off the materials at $15 a month if I feed from the house.
Power is a good thing when you need it. May as well make it 240 so if I ever want to branch off to another area of the land I am not stuck with a wimpy 120v line. Also trying to run 120v 350+ feet can be done but you would need some large gauge wire to keep it up in the 115-120v range, run 240v and you can back down on the gauge a bit which means cheaper. 350 feet would only take me to the fence from the house, then I would have had several hundred more feet along the fence, 120v would not have cut it the whole way. I got another 700ft run to get to my food plot/future garden, still trying to figure out if I am going to pay $15 a month for a whole new meter or feed it from the house. It would take me about 10 years to pay off the materials at $15 a month if I feed from the house.