It says it uses about 2.1 pounds of propane every 24 hours.
There's about 4.2 pounds of propane in 1 gallon of propane.
So that's 1/2 gallon of propane per day.
3.5 gallons of propane per week.
15ish gallons per month.
182.5 gallons per year. Let's just say 200 for easy math.
200 gallons of propane per year to run the fridge.
Propane in the U.S. has averaged around $2.50 per gallon over the last 10 years.
200 x $2.50 = $500 per year to run the refrigerator on propane.
$5000 to run that propane fridge for the last 10 years.
U.S. Propane Residential Price (Dollars per Gallon)
I just looked at my 9 year old fridge/freezer. $110 per year @ eleven cents per kwh.
$1100 to run that electric fridge for 10 years.
I guess if propane is your only choice, you have no choice, but man, that's about 5 times the cost to operate VS electric.
Our electric fridge was about $600, too, so 5 times less expensive to purchase and 5 times less to operate. YIKES!