This is so true. Case in point. Baby aspirin.I take daily. well wally world sells a three package for the lowest cost....BUT when I get home I open two out of the three and add them to the one ,,,and then also add any I already had on hand to it. And it still isnt a full bottle. What a waste of packaging ..fuel etc to transport.
My favorite is when you compare unit pricing, some of the larger packaging is more expensive per unit. Folks have in their minds that buying in bulk or larger quantity is less expensive and don't check unit price.
Baby aspirin.I take daily. well wally world sells a three package for the lowest cost....BUT when I get home I open two out of the three and add them to the one ,,,and then also add any I already had on hand to it. And it still isnt a full bottle. What a waste of packaging ..fuel etc to transport.