dmccarty
Super Star Member
Gaining an understanding of milk pricing in the US is no small feat. I used to ask the colleague I referenced in post #59 to lecture my undergraduate agricultural marketing class on the US milk marketing system. It took all of the lecture time (75 minutes) to cover just a few of the issues involved.
My colleague was in demand as an expert witness in hearings of various state milk boards/commissions. In doing so, he obtained evidence that numeracy is not a requirement for admission to the Bar.
During cross-examination, he was asked a question to which he replied "The mean price was $x.xx/gallon."
At this point, the attorney conferred with his/her colleagues for several minutes.
The attorney then asked, "Professor, you say the mean price was $x.xx/gallon. What about the average price"?
My colleague replied, "They are synonymous."
The attorney responded, "Oh. Well, moving on."
Steve
The court room dialog is both funny and sad at the same time.
If a government program is so complicated that it's implications/regulations cannot be fully explained in 75 minutes, then the program should be ended.
We usually pay $4.00 for a store brand gallon of milk. A gallon of milk from a local diary costs around $5.00 and is VERY good. There usually is a bit of cream on top of the milk. A gallon of organic milk is $6.00 and tastes really good too. We can't remember if the local diary is organic or not.
Later,
Dan