riptides
Super Member
I remember buying lifesavers candy rolls for 5 cents.When I was in high school, regular gasoline was 25cents per gallon. I could buy a dollar's worth of gas, pick up my date, drive to Enid, go to the drive in (50 cents each; popcorn 15 cents each), have a hamburger and a Coke afterwards (35 cents and 15 cents) and have change left over from a '$5.00 bill.
They worked pretty good too. I am still kicking!