fried1765
Super Star Member
- Joined
- Jan 6, 2015
- Messages
- 10,089
- Tractor
- Kubota L48 TLB, Ford 1920 FEL, 8N Ford, Gravely 12 HP "Professional", 48" SCAG Liberty
$10 Dollars a pound, I'm glad I don't get my honey there.
My wife and some of our company use honey as a sweetener in coffee,
I use it on bead and rolls especially corn bread. I pickup 2 or 3, 5#jugs at a time,
I'm paying $22 a jug, $21 if I bring back and he refills my empties.
We go thru a 5# in less then a month.
It is often sold retail at $10 per pound.
Depends on where you live, and where you buy it.