charlz
Elite Member
I just got propane for heating my shop last week. $4.89/gallon. My BIL got for house heat for $4.09. This area goes by zones, usage, intended purpose, size of tank-any excuse to jack up the price. I worked for one outfit for four winters, and I can't figure the pricing out either. I only used 73 gallons last year, and that set the usage for this year. Had I used 100+ gallons, I would have gotten a cheaper price, but you can't tell by the tank how much you use(the gauges on the tanks aren't reliable). If I could get propane for $2/gallon, I'd be wearing shorts and a sandles in the shop.
Are you kidding? At $4/gallon when other areas are paying $2/gallon I'd be calling the State Attorney General for an investigation.