daugen
Epic Contributor
can anyone ballpark the cost of a 500 and 1000 gallon underground tank if one wanted to purchase one?
Wondering if my usage of about a thousand bucks of propane a year would provide any justification for buying my own tank. I know I could likely save 20 or 30 cents per gallon, but just say I could save $200 to $300 per year.
Wondering how many years to get that back.
And...I bet it would cost four figures to get someone to dig up my back yard, avoid the septic systems and put in a new tank. I neither have a backhoe nor know how to use one, so not going to rent a backhoe on this. And frankly I would sure want someone who knew what they were doing.
When I learned there was a 80 cents difference in my local company's "preferred retail" pricing track than their
employee price, I knew there was tons of profit here. But you know...they take care of the equipment and make a profit of what, three hundred maybe four hundred bucks a year off me. Add another zero and I'd be digging myself, but I don't want to spend 5 grand to save three hundred dollars a year. Nor do I like getting ripped off...
the other alternative is to just tell them to take their 500 gallon above ground tank back and find another one of those, which I assume is both easier and cheaper than an underground tank. Anyone who has gone through this cost calculation process, would be interested to hear if the numbers worked for you.
Wondering if my usage of about a thousand bucks of propane a year would provide any justification for buying my own tank. I know I could likely save 20 or 30 cents per gallon, but just say I could save $200 to $300 per year.
Wondering how many years to get that back.
And...I bet it would cost four figures to get someone to dig up my back yard, avoid the septic systems and put in a new tank. I neither have a backhoe nor know how to use one, so not going to rent a backhoe on this. And frankly I would sure want someone who knew what they were doing.
When I learned there was a 80 cents difference in my local company's "preferred retail" pricing track than their
employee price, I knew there was tons of profit here. But you know...they take care of the equipment and make a profit of what, three hundred maybe four hundred bucks a year off me. Add another zero and I'd be digging myself, but I don't want to spend 5 grand to save three hundred dollars a year. Nor do I like getting ripped off...
the other alternative is to just tell them to take their 500 gallon above ground tank back and find another one of those, which I assume is both easier and cheaper than an underground tank. Anyone who has gone through this cost calculation process, would be interested to hear if the numbers worked for you.