These were for what they call 4x6 round bales but yes ridiculously price for just baling given the price that it could be bought in the field for $5 per bale more. Of course you would have had to add hauling cost to that to get it in the barn. I think he said he had some delivered for $45 a couple weeks ago.
You can't use some ridiculous price to compare to buying hay.
I can get all the 4 x 6 made I want for aboot $8 a peice.
$45 a bale must be some real carp hay.