shooterdon
Super Member
- Joined
- Nov 24, 2012
- Messages
- 5,298
- Tractor
- 2019 LS XR4140 HST Cab; 2025 Moto UForce 1000; 2021 Bad Boy 54" ZT Elite
If you use 1 gal/hr of LP and run a stand by 24 hr/day, you use 24 g/day. At $1.50/g, that is $36/day. Every stand by unit I looked into 6 years ago used more than that.
I think the numbers came to $50/day.
When we have an outage, I cycle the gasoline unit for an hour or so every 5-6 hours. During that hour, we take showers and do laundry if needed. Also charge up any battery operated items. An hour is enough to get the fridge cold. The freezer can go a lot longer but we do not unplug it.
I have a Honda 11000. It uses about 1 g/hr. By cycling it it runs 4 hr/day.....cost about $12/day.
I keep 100-250 gallons of gasoline in a storage tank. So I could go 1-2 months if the SHTF... not counting fuel in the vehicles.
I got the Honda from a buddy going through a divorce. The 11000 Honda is bigger than I need so will end up selling it and getting a smaller unit.
I think the numbers came to $50/day.
When we have an outage, I cycle the gasoline unit for an hour or so every 5-6 hours. During that hour, we take showers and do laundry if needed. Also charge up any battery operated items. An hour is enough to get the fridge cold. The freezer can go a lot longer but we do not unplug it.
I have a Honda 11000. It uses about 1 g/hr. By cycling it it runs 4 hr/day.....cost about $12/day.
I keep 100-250 gallons of gasoline in a storage tank. So I could go 1-2 months if the SHTF... not counting fuel in the vehicles.
I got the Honda from a buddy going through a divorce. The 11000 Honda is bigger than I need so will end up selling it and getting a smaller unit.