That would be ground-source ? Can't see resistance-heating, @ your latitude/kwh rate.About .15/kwh... That does not include all the additional fees and surcharges. That is just the rare per kwh.
Our all electric home and shop in central IN costs about $150-$180 per mo every month.
That would be ground-source ? Can't see resistance-heating, @ your latitude/kwh rate.
Assuming other than, Tiny Home, Tiny Shop.....![]()
Rgsd, D.
Excellent book. Read it last year. Everyone should read it. Gives a balanced look at energy sources and tradeoffs.If anyone wants deep insight into that ^, read Alex Epstein's book, Fossil Future.
I dont follow that math?Currently $0.32 per kw
Imagine paying $7.68 if you left 1 100 watt bulb on 24 hours!!
Massachusetts has passed into law that new 2024 construction requires a 400 amp service with no propane appliances!!
As usual lawmakers are passing laws without thinking about implications. Where’s this power coming from??
90cummins
That's what I was thinking. 77 cents would be more like it.I dont follow that math?
100w bulb running for 24 hours is 2400w/h or 2.4kwh
2.4 x $0.32 dont equal $7.68 So what am I missing here? You have the decimal place a notch off
That's what I was thinking. 77 cents would be more like it.