pmsmechanic
Elite Member
- Joined
- Dec 6, 2013
- Messages
- 4,176
- Location
- Southern Alberta, Canada
- Tractor
- 4410 and F-935 John Deere, MF 245
So people want to talk about price.
Years ago I found a case of CFL's for $.50 each. $48 for 96 bulbs. I was going to wait for the incandescent lights to burn out and then replace with the CFL's. One day I said forget about that and replaced every bulb in the house. Next month was an approx $25 lower power bill. So in two month's I had my money back and I'm still using the last of those bulbs in my trouble light.
For years we never had any yard lights at night. The yard was only lit by the moon etc. Gradually we became older and I thought it would be good to have light for walking across the yard. Home Depot had dusk to dawn adapters for about $13 each. They are not for outdoor use but under the eves of my buildings they are adequately protected. I bought 60 watt equivalent led's for about $6/7 each. So for around $20 each I had enough light in two places to see to walk across the yard. If the lights are on for about 12 hours a day then I use about $14 worth of electricity a year.
Honestly you don't need the yard lit up like you want to land a plane there. If you need to see to work then use other lights.
Years ago I found a case of CFL's for $.50 each. $48 for 96 bulbs. I was going to wait for the incandescent lights to burn out and then replace with the CFL's. One day I said forget about that and replaced every bulb in the house. Next month was an approx $25 lower power bill. So in two month's I had my money back and I'm still using the last of those bulbs in my trouble light.
For years we never had any yard lights at night. The yard was only lit by the moon etc. Gradually we became older and I thought it would be good to have light for walking across the yard. Home Depot had dusk to dawn adapters for about $13 each. They are not for outdoor use but under the eves of my buildings they are adequately protected. I bought 60 watt equivalent led's for about $6/7 each. So for around $20 each I had enough light in two places to see to walk across the yard. If the lights are on for about 12 hours a day then I use about $14 worth of electricity a year.
Honestly you don't need the yard lit up like you want to land a plane there. If you need to see to work then use other lights.